Podstawowe wymagania w zakresie znakowania suplementów diety określają
- ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010r. Nr 136 poz. 914 z późn. zm.):
- rozporządzenie ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz.U.z 2007r. Nr.137.poz. 966 z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania diety z dnia 9 października 2007r. (Dz.U.z 2007r. Nr 196. poz 1425 z późn. zm.)
Zgodnie z ogólnymi przepisami ustanawiącymi zasady znakowania opakowany środek spożywczy znakuje się co najmniej następujące informacje
1. Nazwa środka spożywczego
2. Dotyczące składników występujących w środku do spożycia
3. Datę minimalnej trwałości albo termin przydatności do spożycia
4. Dane identyfikujące:
a) Osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej która:
- produkuje
- wprowadza do obrotu
Po zgryzieniu lizaka lub cukierka o konsystencji szklaka czy landrynki, powstają mikrokliniki, które wbijają się w szkliwa rozrywając je. Następnie cukier jest konsumowany przez bakterie, które przy okazji naruszają strukturę zęba powodują próchnicę. W konsekwencji następuje borowanie, w najgorszym wypadku wyrwanie zęba. Dlatego lizak oraz drops MultiFan mają konsystencję pudrową, która nie powoduje rysowania ani uszkodzenia szkliwa podczas ich zgryzania. Poza tym zamiast cukrem prostym, produkt jest słodzony sorbitolem, który jest rekomendowany przez stomatologów. Indeks glikemiczny (IG) sorbitolu wynosi 4 (skala 1-100). A zatem produkty MultiFan polecane są również dla dzieci chorych na cukrzycę (diabetyków).
Odpowiednio umieszczony pod kątem patyczek ma uchronić dzieci przed dopchnięciem lizaka do gardełka w trakcie zabawy (jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie itp.). Patyczek lizaka MultiFana zbudowany jest z papieru prasowanego. Ta technologia umożliwia łatwe ugięcie patyczka co zapobiega wepchnięciu lizaka do gardła dziecka. Badania mówią, że 90% ludzi po wylizaniu lizaka trzyma pusty patyczek w buzi. Jest to bardzo niebezpieczne. Ze względu na swoją papierową budowę , podczas gdy trzymamy go w ustach, patyczek wilgotnieje, nasiąka i robi się nieprzyjemny. Automatycznie wyrzucamy go. Jeżeli wyrzucimy patyczek na łono natury, to środowisko naturalne nie cierpi, ponieważ papier rozkłada się od 1 miesiąca do roku.